Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Následující řádky si nedělají nárok popsat skutečnosti, které by měly být předlohou k veškerému ději dvanáctého dílu seriálu Kleště z roku 1955, ale pouze ke skutečnosti, která byla předlohou k tomu, jak seriálový agent Pavel Bláha změnil pomocí plastické operace (v seriálu) svoji podobu. Ostatně je to jeden z důležitých a nosných prvků tohoto dílu.

 

Vše se reálně odehrálo o sedm let dříve. Psal se rok 1948 a po „vítězném únoru“ byla v Československu nastolena diktatura proletariátu (spíše však diktatura jedné strany - KSČ) a 15. června po desáté hodině večerní přijel na Wilsonovo nádraží orient expresem muž se změněnou podobou - Václav Knotek, po kterém agenti StB pátrali pro špionáž proti republice. Oldřich Šorm, který na nádraží příjezd agenta očekával jej ani nepoznal, Václav Knotek, který byl jeho příbuzný se mu musel představit.

Odbočme z děje k osobě tohoto agenta - kdo vlastně byl Václav Knotek?

Pocházel z Prostějova, narodil se zde 27. května 1910 v rodině kovodělníka, který při pracovním úrazu přišel v zápěstí o část ruky, jako nejstarší ze tří synů. Své dětství prožil v Prostějově, v letech 1916 - 1921 zde byl žákem obecné školy, aby poté až do roku 1925 navštěvoval Reálné gymnázium, které nedokončil, rozhodl se pro kariéru učitele a ze čtvrté třídy reálného gymnázia přešel na učitelský ústav v hanácké metropoli Olomouci, který vystudoval v roce 1929. V té době přes své mládí cíleně svůj život směřoval k výuce dětí, což je jistě obdivuhodné životní poslání, ale bylo Václavu Knotkovi dopřáno pramálo. S armádou se seznámil v roce 1931, kdy absolvoval základní vojenskou službu se zařazením radiotelegrafista - toto armádní zařazení velice ovlivnilo celý jeho život a nakonec i jeho poslední dny a hodiny. Po základní vojenské službě absolvoval téměř vzápětí školu pro důstojníky v záloze v Turnově.

 

Z armády byl propuštěn coby podporučík v záloze a začal se věnovat tomu, co studoval. Zpočátku učil na školách na Moravě, aby byl v dubnu 1934 přeložen na Měšťanskou školu ve Studenci u Jilemnice (někdy je používán název Studenec v podkrkonoší), kde vyučoval matematiku, výtvarnou výchovu a francouzský jazyk. Zapojil se do veřejného života a stal se členem Jednoty výtvarných umělců a Klubu socialistické kultury. Zde je nutno chápat socialismus jinak, než dnešním pohledem. Václav Knotek byl ryzí